Opracowanie nowatorskiej metody biokonwersji zanieczyszczeń biogazu w obecności tlenowych form azotu w skali przemysłowej

 

¨ STRONA GŁÓWNA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z przyjemnością informujemy, że od dnia 1 października 2009 r. w Instytucie Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ realizowany jest projekt pt. „Opracowanie nowatorskiej metody biokonwersji zanieczyszczeń biogazu w obecności tlenowych form azotu w skali przemysłowej”, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, lata 2007-2013, Priorytet 1 Badania i rozwój nowoczesnych technologii, Działanie 1.3 Wsparcie projektów B+R na rzecz przedsiębiorców realizowanych przez jednostki naukowe, Poddziałanie 1.3.1 Projekty rozwojowe.

Projekt jest realizowany w konsorcjum naukowo-przemysłowym Politechniki Łódzkiej z Grupową Oczyszczalnią Ścieków Sp. z o.o. w Łodzi.

 

Numer umowy UDA-POIG.01.03.01-10-196/09-00.

 

Całkowita wartość projektu wynosi: 3 513 160,00 PLN

 

Udział Unii Europejskiej: 2 986 186,00 PLN (85%)

 

Udział budżetu państwa: 526 974,00 PLN (15%)

 

            Realizacja projektu potrwa do 31 marca 2013 r. W tym czasie przeprowadzony zostanie proces  badawczo-rozwojowy od skali laboratoryjnej do przemysłowej. Zamierzeniem jest osiągnięcie 99-100% redukcji wybranych zanieczyszczeń biogazu, co przybliży jego skład do parametrów gazu ziemnego, a w konsekwencji pozwoli wykorzystać biogaz jako pełnowartościowe paliwo.

 

            Pomyślne wyniki badań umożliwią opracowanie i opatentowanie innowacyjnej na skalę światową technologii oczyszczania biogazu oraz zaoferowanie jej producentom  tego biopaliwa. Wdrożenie tej technologii sprawi, że proces pozyskiwania energii z biogazu będzie tańszy i w pełni bezpieczny dla środowiska.

 

            Wykorzystanie tej technologii spowoduje zwiększenie udziału energii odnawialnych w ogólnym bilansie energetycznym Polski. Jednocześnie zmniejszy się ilość importowanych obecnie surowców energetycznych i poprawi się bezpieczeństwo energetyczne Polski.

 

Aktualności

O projekcie

Wykonawcy

Harmonogram

Konferencje

Galeria

Kontakt

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego