Opracowanie nowatorskiej metody biokonwersji zanieczyszczeń biogazu w obecności tlenowych form azotu w skali przemysłowej

 

¨ STRONA GŁÓWNA  >>  O projekcie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O projekcie

 

Projekt jest bezpośrednią kontynuację cyklu prac badawczych prowadzonych od 1996 r. przez Instytut Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Politechniki Łódzkiej (ITFiM PŁ), polegających na izolacji i selekcji mikroorganizmów w celu biodegradacji wybranych zanieczyszczeń, w tym obecnych w biogazie. W ich efekcie uzyskano wiedzę nt. mikroorganizmów najlepiej radzących sobie z usuwaniem zanieczyszczeń oraz warunków w jakich proces ten zachodzi. Na bazie wiedzy dotąd pozyskanej można opracować technologię oczyszczania biogazu w skali przemysłowej ze związków siarki, azotu i dwutlenku węgla z bardzo wysoką skutecznością.

 

Prowadzone badania (m.in. Polfa Tarchomin, Miejska Oczyszczalnia Ścieków w Zgierzu) oraz doraźne kontakty z innymi przedsiębiorcami potwierdziły zainteresowanie technologiami wykorzystującymi biotechnologiczne metody do oczyszczania biogazu, co jest bezpośrednią pobudką realizacji niniejszego projektu. Okazało się, że zanieczyszczenia obecne w biogazie stanowią istotną przeszkodę dla producentów, przetwórców i ostatecznych użytkowników w wykorzystaniu tego ekologicznego paliwa na szeroką skalę. Wnioskodawca rozpoczął więc poszukiwania partnera zainteresowanego uczestnictwem w konsorcjum naukowo-przemysłowym w projekcie badawczym dot. oczyszczania biogazu, w ramach ogłoszonego konkursu dla działania 1.3.1 PO IG. Jako partner zgłosiła się Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi Sp. z o.o. Wspólnie z partnerem ustalono ostateczny przedmiot projektu.

 

Przedmiotem projektu jest opracowanie nowatorskiej metody biokonwersji zanieczyszczeń biogazu w obecności tlenowych form azotu w skali przemysłowej. Przeprowadzony zostanie pełny proces badawczo-rozwojowy od skali laboratoryjnej do przemysłowej, zorientowany na potrzeby rynku biogazu, o czym świadczy plan opatentowania wyników i zaoferowania ich na rynku w formie licencji. Zamierzeniem jest 99-100% redukcja zanieczyszczeń w biogazie, co pozwoli osiągnąć parametry porównywalne z gazem ziemnym. Do przeprowadzenia takich badań konieczny jest jednak zakup dodatkowych urządzeń.

 

ITFiM PŁ i GOŚ zawarli umowę partnerską (konsorcjum naukowo-przemysłowego), która określa szczegółowo cel partnerstwa, prawa i obowiązki stron, zasady zarządzania. Realizacja umowy umożliwi zrealizowanie projektu i osiągnięcie założonych rezultatów. ITFiM PŁ w niniejszym projekcie występuje jako Lider Projektu i jako Wnioskodawca z niniejszym projektem. GOŚ jest Partnerem Projektu.

 

Potrzebę realizacji projektu w przedstawionym zakresie uzasadniają ważne korzyści społeczno-gospodarcze jakie zaistnieją w jego otoczeniu:

-        opracowana technologia kompleksowo odpowiada na zapotrzebowanie w zakresie technologii oczyszczania biogazu, zgłaszane przez przedsiębiorstwa z sektora energii odnawialnych,

-        projekt stymuluje rozwój gospodarczy w dziedzinach strategicznych dla wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki na rynku globalnym,

-        wykorzystanie dużego potencjału łódzkiej i polskiej nauki w celu zwiększenia jej konkurencyjności w skali międzynarodowej,

-        upowszechnienie partnerskiego modelu współpracy świata nauki i biznesu,
m.in. dzięki działaniom promocyjnym,

-        pozytywny wpływ na otoczenie i społeczności lokalne, korzystające z dobrodziejstw opatentowanej technologii.

 

Celem bezpośrednim projektu jest przeprowadzenie procesu badawczego niezbędnego do opracowania nowatorskiej metody biokonwersji zanieczyszczeń biogazu w obecności tlenowych form azotu w skali przemysłowej.

Cel bezpośredni rozwijają cele ogólne projektu, które zakładają:

-        rozwój gospodarczy oparty na innowacyjnych technologiach,

-        zwiększenie konkurencyjności nauki i jej roli w rozwoju gospodarczym.

 

Realizacja projektu przyczyni się  do opracowania nowatorskiej i bardzo skutecznej technologii oczyszczania biogazu z wykorzystaniem metod biotechnologicznych, dzięki czemu zwiększy się stopień wykorzystania osiągnięć nauki - innowacyjnych technologii, do stymulowania rozwoju gospodarczego. Pośrednio przyczyni się to do wzmocnienia roli współpracy sektora B+R z sektorem gospodarczym w kierunkach uznanych za priorytetowe dla rozwoju społeczno-gospodarczego, co przyczyni się do wzrostu innowacyjności przedsiębiorstw i krajowej gospodarki oraz do wzrostu dobrobytu społeczeństwa.

 

Rezultatem zrealizowanego projektu będzie opracowanie nowoczesnej i innowacyjnej metody biokonwersji zanieczyszczeń biogazu w obecności tlenowych form azotu w skali

przemysłowej. Dzięki temu powstanie dokumentacja technologiczna pozwalająca zastosować, opracowaną metodę na szeroką skalę w praktyce gospodarczej (na podstawie otrzymanych, patentów i przygotowanej dokumentacji licencyjnej).

 

Realizacja projektu umożliwi zwiększenie roli biogazu w wytwarzaniu energii cieplnej
i elektrycznej
, dzięki czemu po zrealizowaniu projektu udział energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym będzie wyższy, a dzięki temu polepszy się stan środowiska naturalnego i wyższa będzie jakość życia społeczeństwa.

 

Sukces projektu gwarantuje, że realne korzyści ekonomiczne odczują polscy przedsiębiorcy, ale także poszczególni obywatele, którzy w tych przedsiębiorstwach pracują, bądź korzystają z ich produktów i usług.

 

Zaplanowane działania związane z zarządzaniem i promocją projektu sprawią, że współpraca pomiędzy jednostką B+R a przedsiębiorstwem oraz transfer wyników przeprowadzonych badań staną się przykładem do dalszego rozwoju takiego modelu współpracy, a w konsekwencji zwiększą poziom innowacyjności polskich przedsiębiorstw oraz podniosą konkurencyjność polskiej nauki.

 

 

Aktualności

O projekcie

Wykonawcy

Harmonogram

Konferencje

Galeria

Kontakt

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego